Contact: Robert Burn – 613-962-2641/Cell: 613-849-2641
Committee: Larry Everall, David Stuckey, Patricia Stuckey, Liam Ackermanpets

Please refer to the “Rules of Exhibiting” page.

 

Register Entries On-Line at: www.assistexpo.ca/mobile/pictonfair

 

Special Entry Information For This Class:
Note: This class is open to PE County Residents and Non-Residents area.
1. Entry List must be received by or delivered to the Society
Secretary by Friday (week prior to the Fair). Entry Tags will
be placed on cages by Fair attendants.
2. Society attendants will care for and feed animals and birds.
3. It is the responsibility of the exhibitor to complete and sign
entry tags upon arrival and record winnings on entry sheet
after judging.
4. Entries are to arrive between 6pm and 9pm Thursday.
5. Entries showing signs or very poor condition will not be
accepted.
6. Society Membership must accompany all entries. (see rules)
7. Juniors may enter into all classes (in addition to the Youth
Classes).
8. Prize Money: (all classes) 1st – $4.00; 2nd – $3.00; 3rd – $2.00
Prize Money: (all classes) 1st – $4.00; 2nd – $3.00; 3rd – $2.00

Standard Poultry – Section STD , Class:
Sub-class: a) Cock, b) Hen, c) Cockerel, d) Pullet
1. Anconas 12. Leghorn
2. Rhode Island Red 13. Houdan
3. Araucana 14. New Hampshire
4. Brahma 15. Dorking
5. Ameraucana 16. Orpington
6. Cochin 17. Wyandotte
7. Cornish 18. Polish
8. Hamburg 19. Hybrid
9. Faverolles 20. Plymouth Rock
10. Jersey Giants 21. A.O.V. Std. (Named)
11. Langsham
Special: Best Entry in Section 1-22 Bag of feed, County Farm Centre

Bantam – Section B , Class:
Sub-class: a) Cock, b) Hen, c) Cockerel, d) Pullet
22. Brahmas 30. Cornish
23. Belgian D’uccle 31. Old English Black Red
a) Mille Fleur b) A.O.V. 32. Old English Duckwing
24. Cochin 33. Old English A.O.V.
25. Plymouth Rock a) Barred 34. Leghorn
b) A.O.V. 35. Polish
26. Rosecomb 36. A.O.V. Bantam (Named)
27. Wyandotte 37. Japanese
28. Sebright 38. Rhode Island Red
29. Silkie
Special: Best Entry in Section Bag of feed, County Farm Centre

Ducks – Section D, Class:
Sub-class: a) Drake, b) Duck, c) Young Drake, d) Young Ducks
30. Pekin 34. Appleyard
31. Call Ducks 35. Campbell
a) White b) Grey 36. Runner
c) Pastel d) A.O.C. 37. Crested
32. Muscovy 38. A.O.V. (Named)
33. Rouen
Special: Best Entry – Bag of Feed, Picton Farm Supply

Geese – Section G, Class:
Sub-class: a) Gander, b) Goose, c) Young Gander, d) Young Goose
40. African
41. Canada
42. Embden
43. Chinese
44. Toulouse
45. American Buff
46. A.O.V. (Named)
Special: Best Entry – Bag of Feed,
Picton Farm Supply

Pheasants/Peacocks/Quail, Section PPQ, Class:
Sub-class: a) Cock, b) Hen, c
50. Golden 54. Pheasant A.O.V. (Named)
51. Mutant 55. Guineas A.V. (Named)
52. Ring-neck 56. Peacock A.V. (Named)
53. Lady Amhurst 57. Quail A.V. (Named)
Special: Best Entry – Bag of feed, County Farm Centre

Youth Section, Section Y, Class:
Exhibitor must be 17 years of age and under
120. Any Rabbit
121. Any Rabbit, Young (In owner’s cage)
122. Biggest Rabbit
123. Most Colourful Rabbit
124. Any Bantam
125. Any Pigeon, Feather Legged
126. Any Pigeon, Clean Legged
127. Any Chicken
128. Biggest Rooster
129. Any Duck
130. Biggest Duck
131. Gerbil
132. Guinea Pig
133. Any Turkey
134. Any Other Entry
Prize Money: (all classes) 1st – $4.00; 2nd – $3.00; 3rd – $2.00
Special: Best 3 Entries – Judges Choice
– $10.00 Each – Eric Top Construction

Pigeons, Section PG, Class:
Sub-class: a) Cock, b) Hen, Y) Young Bird*
* must have sealed leg band of present year
80. American Show Racers (ASR) 91. Saddle Homers
81. Croppers – AV 92. Show Rollers – Marked
82. Fantails – Solid 93. Show Rollers – AOC
83. Fantails – AOC 94. Show Tippler
84. Indian Fantails 95. Show Type Homers
85. Komorner Tumblers 96. Trumpeters (English Solid)
86. Modenas 97. Trumpeters – (English AOC)
87. Pouters -AV 98. Tumblers – LFCL
88. Racing Homers 99. Tumblers – ESF
89. Rollers – Flying 100.Pigeon – Performing A.O.V
90. Runts 101. Pigeon – Fancy A.O.V.
102. Doves – A.O.V.
Special: Best Entry – $10. Cash – Our Own Dairy Farm, Walter & Val Miller

Rabbits, Section R, Class:
If exhibitor is 17 years of age & under, place “Jr” after entry number
Sub-class: a)Male, b) Female
111. Angora
112. Mini Lops
113. Himalayan
114. Rex
115. Mini Rex
116. New Zealand
117. Californian
118. Netherlands Dwarfs
119. A.O.V., (Named)
Special: Best Rabbit in Show – Bag of feed, County Farm Centre

Register Entries On-Line at: www.assistexpo.ca/mobile/pictonfair

 

Register Entries